The Royal Tenenbaums

 

Tenenbaum Ailesi geçtiğimiz sene kritikler tarafından yere göğe sığdırılamayan, star dolu bir film! Tüm karakterlerin birer karikatür tiplemesi gibi olduğu filmin tanıtım parçasını seyredip, bir de içinde Ben Stiller var diye yerlerde yuvarlandıracak komedi filmi sanmak pek de isabetli olmaz.

Tenenbaum ailesinde babayı Gene Hackman, anneyi Anjelica Houston, çocuklardan tenis dehası Richie'yi Luke Wilson, tiyatro yazarı Margot'yu Gwyneth Paltrow, finans dehası Chas'i ise Ben Stiller canlandırıyor. Baba Tenenbaum çocuklar henüz küçükken aileden ayrılır ve uzun seneler aileyle ilişkisini keser, ta ki paralar suyunu çekip işsiz kalıncaya dek. Bunu sebep bilip ailesine geri dönmeyi planladığında ise artık çocuklar 30'lu yaşlarını geçmiş, eski başarılarından ve özgüvenlerinden eser kalmamış ve her biri farklı nedenli depresyonlar içindedir.

Ülkemizde Tenenbaum Ailesi ismiyle yayınlanan filmin orjina adı The Royal Tenenbaums. Tüm oyuncuların karakterlerini başarıyla çizdiği filmde yıldızlı pekiyiyi Gene Hackman kapıyor. Bıyıklı, beyaz saçlı ve gözlüklü Hackman uyanık, açıkgöz, paragöz ama aynı zamanda da hafif babacan ailesini kurtarmak isteyen tiplemeyi mükemmel tutturmuş.

Hüzünlü sarışın güzel rollerinin kadını olduğunu ta Seven'da ilan eden Paltrow ise Margot rolünde siyah göz makyajı, kürkü ve The Velvet Underground şarkıları eşliğinde bu kez pek de masum olmayan bir karakteri canlandırıyor.

Rushmore filminden hatırladığımız genç yönetmen Wes Anderson senaryoyu Owen Wilson'la birlikte yazmış. Owen aynı zamanda filmde kovboy şapkalı Eli Cash'i canlandırıyor.

Filmin müzikleri özenle 70'lerden seçilmiş; Bob Dylan, Paul Simon, Beatles, Van Morrison...

Kitaplıktaki kitapların isimleri, duvardaki resimler, komodin üzerindeki video kasetlere kadar düşünülmüş, seyiricinin her sahnede ilginç detaylar yakalayacağı özenli bir film. İyi seyirler!

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !