The Breakfast Club

Kalbi hiç ölmeyenler için

Film adını Illinois 'te gözetim altında geçirilen disiplin cezasına verilen isimden alıyor. John Hughes pek sevdiği ve önemsediği senaryosunu filme alırken nasil bir başarı hesaplamıştı bilinmez, ancak zamana yenik düşmeyen film 10 yıldır tüm dünyada gençlerin kalbini çalmaya devam ediyor.
 
Sinema tarihinde gençlerin sorunlarını ve kuşak çatışmasını işleyen Öpek çok film çekildi kuşkusuz. "Asi Gençlik", "Cennet Yolu", "Batı Yakasımn Hikayesi", "The Wild One", "Easy Rider", bir çırpıda akla gelenler. 70'li yıllara geldiğimizde karşımıza 50'lerde geçen "The Last Picture Show", 60'larda geçen "American Grafiti" gibi filmier çıkıyor. Aym dönemde çekilmiş lise filmleri sözkonusu olunca akla gelen örnekse 1978 yapımı müzikal komedi "Grease", ya da Brian De Palma'nın lise hayatma ilişkin klişeleri bir korku filmi içinde kullandığı Stephen King uyarlamasi "Carrie"... Ancak 80'li yıllara gelindiğinde gençlik filmlerinin sayısında ciddi bir artış görüyoruz. Komedi ve korku (teenslasher'lar) türleri gençlere hitaben yapılan filmier arasında en çok rağbet görenler haline geliyor. Fakat bu yıllarda üretilen gençlik filmlerinin çoğunda gençlerin dünyası ciddiye alınarak işlenmezdi. Bunun dışında çıkan az sayıdaki film arasında "The Breakfast Club/Kahvaltı Kulübü" önde gelen, çarpıcı bir örnek...
 
"The Breakfast Club"da ebeveynleri şehir dışma gidince evinde parti veren gençler yok...Ne de kazara göğüsleri görünen sarışm bir kız. Kızların soyunma odasmı gözetleyen erkekler veya bir mastürbasyon sahnesi de yok. Film bir gençlik kampmda falan da geçmiyor. Gençlik filmlerinin tüm bu klişelerini bir kenara bırakıyor "The Breakfast Club"; çünkü amacı yeniyetmelerin sorunlarını paraya çevirmek değil, bu konuda ciddi bir şeyler söylemek.
 
Aynı okulda okuyan ama birbirleriyle pek alakası olmayan beş genç bir cumartesi günü bir araya gelir. Beşi de disiplin cezası almıştır. Ceza, sözkonusu cumartesiyi sabahtan öğleye kadar okulun kütüphanesinde, bir öğretmenin gözetiminde geçirmektir. Bu beşliden Andrew (Emilio Estevez) okul takımında başarılı bir güreşçi, Claire (Molly Ringwald) şımank bir zengin kızı, Brian (Anthony Michael Hall) asm çalışkan bir öğrenci, Allison (Ally Sheedy) biraz garip ve içine kapamk bir krz, John (Judd Nelson) ise disiplin cezalarına alışkın bir baş belasıdır. Sabah geldiklerinde birbirleri hakkında çok az şey bilen gençler, gün boyunca ortakyönlerini keşfederler. Hayatm sadece kendileri için değil, aslında aynı yaş grubundaki herkes için zor olduğunu fark ederler.
 
Filmin açılış jeneriğinin ardından David Bowie'nin "Changes" şarkısının sözlerinden bir bölüm yansıyor ekrana... "Dünyalarını değiştirmeye çalışırken üzerlerine tükürdüğünüz bu çocuklar sizin öğütlerinize karşı bağışıklık kazanmışlar ve neler yaşamakta olduklarının çok iyi farkındalar..." Bu sözlerin yazılı olduğu siyah ekranın patlamasıyla da turn filmin geçtiği Shermer Lisesi'nin girişiyle karşı karşıya kahyoruz. Son derece heyecan verici bu açılıştan itibaren senarist ve yönetmen John Hughes çok az sinemacının yakaladığı bir başarıyla yeni yetmelerin dünyasına dalıveriyor. "The Breakfast Club"ı yazdığı sırada 32, yönettiğindeyse 35 yaşında olan Hughes, çoktan geride bıraktığı yaşlarına bakarken inanılmaz derecede duyarlı.
 
"The Breakfast Club"ın en unutulmaz am hiç kuşkusuz John'un dolabından alıp getirdiği esrarın içilmesinden sonra herkesin yavaş yavaş içini dökmeye başladığı, bir nevi grup terapi seansını anımsatan sohbet sahnesi. Özellikle mesele o yaşlardaki gençlerin en favori konusu olan ebeveynlere gelince söylenenler son derece etkileyici. Kahramanlarımız ebeveynlerinden bol bol şikayet ettikten sonra kendilerine "Acaba büyüyünce onlar gibi mi olacağız?" diye sormadan edemiyorlar. İşte bu sorüya cevap olarak Allison'ın söylediği söz bir hayli çarpıcı. Allison bunun kaçınılmaz bir döngü olduğunu belirtiyor ve şöyle diyor: "Büyüyünce kalbin ölür." İşte "The Breakfast Club"ın kuşak çatışmasına ilişkin görüşünü bu sözde bulmak mümkün. Film, gençler ve yetişkinler (ebeveyn ve öğretmenler) arasında yaşanan sorunları kaçınılmaz görüyor. Bu konuda uzlaşmacı bir tavrı da yok. Gençlik günleri geride kalıp unutulduğunda herkes can sıkıcı, gençleri anlamaktan uzak bir yetişkine dönüşür, diyor başka deyişle. Filmi bu kadar etkileyici ve özellikle genç izleyicilerin var; eğer filmin savunduğu görüş size hitap etmiyorsa, bir gençlik filminden beklediğiniz bol kahkaha ve seks ise hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ama bu yazi boyunca okuduklarınız sizi biraz olsun heyecanlandırdıysa "The Breakfas Club"ı beğeneceksiniz demektir. Üstelik yeni yetmelik yıllarınız 80'lere rastlamıyorsa bile filmden alacağınız keyif azalmıyor, "The Breakfast Club", başında sözlerinden bir bölümü kullandığı David Bowie şarkısı "Changes" gibi gücünü her zaman koruyacak bir yapit. En azından kalbi henüz ölmemişler için...
 
The Breakfast Club
Yonetmen: John Hughes
Oyuncular: Emilio Estevez (Andrew Clark), Paul Gleason (Richard
Vemon), Anthony Michael Hall (Brian Johnson), John Kapelos (Carl),
Judd Nelson (John Bender), Molly Ringwald (Claire Standish), Ally
Sheedy (Allison Reynolds).
1985 ABD yapımı. 94 dakika.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !