Hilary Duff Biyografisi ve Filmleri

Hilary Duff 28 Eylül 1987 yılında Teksas, ABD’de doğmuştur. Ablası ile birlikte çocukluk yıllarında oyunculuk eğitimi almaya başladı. Bölgesel tiyatro projelerinde görev alan Duff, ilerleyen zamanlarda keşfedilmeye başlandı. 

İlk etapta küçük rollerde kendini gösteren başarılı oyuncu, Playing by HeartTrue Women gibi aşk filmlerinde oynamıştır. İllk başrol filmi ise Casper Meets Wendy’dir.

Daha sonra,  The Soul Collector adlı bir Televizyon dizisinde, yardımcı rol ile izleyenlerin karşısına çıktı, bu rol sayesinde "Bir Televizyon Filmindeki En iyi Yardımcı Genç Kadın Oyuncu" ödülünü kazandı. 

2001 yılında yayınlanmaya başlayan Lizzie McGuire adlı aile–komedisi dizisinde başrol oyuncusu olarak rol aldı,  bu dizide Hilary Duff, beceriksiz, genç kızlığa adım atan bir ortaokul kız çocuğu rolünü canlandırıyordu. Lizzie McGuire, ilk kez 12 Haziran 2001'de Disney Kanalı'nda yayınlanmaya başladı ve her bölümde ortalama 2-3 milyon izlyeciye ulaşmayı başardı. Yüksek izleme oranları sayesinde kendini ciddi bir şekilde göstermesine olanak sağlayan dizi, daha sonra “Lizzie McGuire:The Movie” adıyla film olarak çekildi. Bu dizi ve film ile yapımcıların dikkatini çeken Duff, daha sonra  Lizzie McGuire (2003), Bir Külkedisi Masalı (2004), Cheaper by the Dozen (2003) adlı filmlerde oynadı ve  2005 yılında bu işlerden ortalama 15 milyon$ kazandı.

Sinema ve televizyon işlerinin yanında, pop müzik sanatçlığı yapan Duff, 3 adet RIAA sertifikalı platin albüm çıkardı ve bu albümler dünya çapında 13 milyondan fazla satmayı başardı. Bunların yanı sıra ,i dünyasına da giren Duff,  Stuff by Hilary Duff adlı bir giyim mağazası zinciri ve With Love... Hilary Duff  adlı bir parfüm markası vardır. 

Henüz 23 yaşındaki başarılı oyuncu, iş kadını Hilary Duff, kazandığı paralarla birçok yoksul ülkeye de yardım ediyor.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !